sınırsız tasarım
SEO Dostu Web Tasarımı

Çekici bir web sitesi tasarımı, her markanın başarısının temelidir!

Siber dünyada neredeyse 1 milyar web sitesi var ve web sitenizin öne çıkmasını istiyorsanız, SEO dostu bir web tasarımına gitmeniz gerekiyor. SEO, web sitenize organik trafik çekmekten sorumlu bir şey olduğundan, işletmeniz için oldukça önemlidir.

Dahası, herhangi bir rastgele kullanıcıyı yönlendirebilecek böyle SEO dostu bir web tasarımı oluşturmak yeterli değildir. Bunun yerine, web sitenize giden bazı birinci sınıf kaliteli kitle olmalıdır. Bu ancak deneyimli bir SEO şirketinin sizin için web sitesi tasarımı ve geliştirmesini yapmasına izin vererek mümkün olabilir.

Bununla birlikte, profesyonel bir tasarımcıysanız ve web sitesi tasarımınızı kendiniz yapmak istiyorsanız, aşağıdaki etkili ipuçları çok yardımcı olabilir:

Görseller için SEO yapın

Çoğunlukla, işletmeler, arama motoru sıralaması için web sitelerinde bulunan metinleri optimize eder. Aynı şeyi görüntüler için yapmazlar. Bununla birlikte, web sitenizdeki görselleri optimize etmek için akıllı SEO taktiklerini kullanmanız önerilir. Arama motoru sıralamanızı keskin bir şekilde artırabilir.

SEO dostu bir web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda, çok büyük görseller seçmediğinizden emin olun. Standart boyutları 30 ila 100 kb arasında ve 72 dpi çözünürlükte olmalıdır. Bu sınırı aşarsanız, çok ağır resimler sitenizin çok yavaş yüklenmesine neden olur. Ve arama motoru sıralamanızı çok olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca, görüntünün alternatif metin bölümüne potansiyel bir anahtar kelime eklemeyi unutmayın. SEO’nun en büyük faydalarından birine yol açabilir . Ayrıca, web sitenize yalnızca alakalı resimleri yerleştirdiğinizi unutmamak önemlidir. Web sitenizin sayfalarına ne kadar benzerlerse, web siteniz Google’da o kadar iyi sıralanır.

Kullanıcı dostu bir URL seçin

Web sitenizin URL’sinin kullanıcı dostu olmasını sağlamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde, sıralamasını büyük ölçüde kaybeder.

Örneğin, bir URL düşünüyorsanız, http://www.fitnessequipment.com/products/item2?=2128 diyelim. SEO için hiç de faydalı değil. Bunun nedeni, arama motorunun web sayfası hakkında ayrıntılı bilgi verememesidir.

Aksine, http://www.fitnessquipment.com/shop/soletreadmills gibi bir URL etkili olabilir. Bağlantıda olabildiğince kategorileri sınırlandırmayı denemelisiniz. Doğrudan web sitenizin SEO sıralamasını etkiler. URL’nizdeki kelimeleri ayırmanız gerektiğinde, alt çizgi yerine kısa çizgi eklenmesi gerektiğini unutmayın.

Cep telefonları için optimize edin

Cep telefonları için optimize edin

Web tasarımı ve geliştirme, kapsamını büyük ölçüde genişletmiştir. Ve mobil uyumlu olmak en önemli özellik olma eğilimindedir. Google Raporları bilgisayarlara kıyasla mobil cihazlar üzerinden İnternet kullanımının oldukça fazla daha geç gösteriyor.

Bu nedenle, web sitenizi hedef kitlenizin parmaklarının ucunda kalacak şekilde tasarlayın. Ne kadar çok kişi web sitenize yönelirse, Google’da o kadar iyi sıralanır. Cep telefonları için mükemmel şekilde optimize edilmiş bir web sitesi seçmek, son zamanlarda göz önünde bulundurulması gereken en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

Daha az javascript kullanın

Web sitenizin tamamını tasarlamak için javascript’i kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bilmiyorsanız, arama motorlarının tarayıcıları, web sitelerini indekslemek ve sonuçlardaki sıralamalarını işaretlemek için gezinir.

Böyle bir senaryoda, web sitenizde çok sayıda Javascript varsa, arama motorları web sitenizi okumayı zor bulacaktır. Bu nedenle, web sitenize çok fazla javascript dahil etmekten kaçının ve arama motorunun en üstünde yer almasına izin verin.

Erişilebilir bir tasarıma gidin

Web sitenize etkili ve hızlı erişilebilirlik, daha iyi dönüşüm oranları ve elbette arama motorlarında sıralama için gereklidir. Tüm tarayıcılarda kolayca görüntülenebilir hale getirin ve pek çok kullanıcının herhangi bir ürün satın almadan sitenizden çıkmasına izin vermeyin. Web sitenizin kolay erişiminde herhangi bir sorun varsa veya yavaş yükleniyorsa, arama motorlarında hemen hemen daha düşük sıralarda yer alacaktır.

Çok fazla flaş öğesi kullanmayın

Web sitenizdeki büyük ölçüde flaş, ziyaretçileriniz için oldukça rahatsız edici olabilir. Ayrıca, web sitenizin arama motoru sıralamasını kötü bir şekilde etkileyebilir. Bir web sitesinde gereğinden fazla flash her zaman değersizleştirildi ve çok rahatsız edici göründüğü için arama motoru platformları tarafından göz ardı edildi. SEO’nun hiçbir faydası olamaz. Bununla birlikte, web sitenize bazı flash öğeler eklemeniz gerekse bile, onu neredeyse ihmal edilebilir bir şekilde kullanın.

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medyayı kullanın

Arama motoru , potansiyel müşterileriniz gibi çeşitli sosyal medya araçlarına büyük önem vermektedir . Bu nedenle, bazı sosyal medya öğelerini web sitesi tasarımınıza dahil etmelisiniz. Arama motorlarında oldukça iyi sıralanmasına yardımcı olacaktır.

Web sitenizi tasarlarken, işletmenizin hesap sahibi olduğu tüm sosyal medya ağları için popüler sosyal medya simgelerini eklemeyi unutmayın. Bu, en iyi sıralama faktörlerinden biri olabilir, aynı zamanda markanız müşterilere karşı daha cana yakın görünecektir.

Original Text: Maulik Patel –  cssauthor.com